Tel: +982188645264

logo of rasam polymer nami

راهکار های تولیدی سیستم های کفشی

جمع شدگی یا شرینکیج (shrinkage) چیست؟

 به معنی انقباض حجم پلیمرها در مرحله خنک کاری فرایندشکل دهی پلیمرها است. این جمع شدگی تا قسمتی مربوط به اختلاف دانسیته پلیمرها در حالت جامد و مذاب می باشد. در فرایندهای تولید محصولات پلیمری، شرینکیج shrinkage بیشتر در قالب گیری تزریقی رخ می دهد. هنگامی که محصول قالب گیری شده در حال خنک شدن است، ممکن است تا به شرایط تثبیت دمایی و رطوبت برسد، مقداری جمع شدگی از خود نشان بدهد. در موادی مانند نایلون ها و استال این جمع شدگی یا شرینکیج بیشتر است.  اگر جمع شدگی در قطعات پلیمری نایکنواخت باشد، ایجاد تنش هایی می کند که بعدا در استفاده قطعه ممکن است باعث ترک شود.

دلایل شرینکیج (shrinkage) چیست؟

فشار تزریق کم ، زمان کم خنک سازی (افزایش سرعت خنک سازی) ، دمای مذاب بالا ، دمای قالب بالا ، فشار هولدینگ پایین از دلایل احتمالی شرینکیج شدن است.

فرورفتگی در قطعه چگونه است؟

این ایراد معمولا در قسمت های ضخیم قطعه روی میدهد. فرآیند خنک شدن در قسمت های ضخیم ، کندتر از مابقی قسمت ها است و همین امر موجب ایجاد پدیده جمع شدگی در لایه های مرکزی میشود. این حالت بسیار شبیه فروچاله در زمین میباشد با این تفاوت  که فروچاله به علت فرسایش به وجود می اید ولی در پلاستیک به علت انقباض است.

دلایل فرورفتگی قطعه چیست؟

 یکی از دلایل،عملکرد و زمان دهی نامناسب در فرآیند خنک شدن قالب تزریق پلاستیک است . همچنین می تواند ناشی از دمای بالای مذاب پلیمر باشد در واقع، بخش های ضخیم دیرتر از بخش هایی با ضخامت کم خنک میشوند .بنابراین این مورد در قطعات ضخیم معمولا بیشتر دیده میشود

راه حل های جلوگیری از فرورفتگی قطعه چیست؟

1- دمای قالب باید کاهش یابد، فشار افزایش یابد و زمان بیشتری برای خنک شدن به قطعه داده شود.

2- در صورت امکان ضخامت ضخیم ترین دیواره را کاهش میدهیم .

حباب (Vacuum voids ) چیست؟  

حباب ها هوای محبوس شده در قطعه است .که معمولا این حباب نزدیک سطح در قسمت ضخیم آن به وجود می آید. تشکیل این  حباب ها موجب تمرکز تنش در آن ناحیه میشود.که در نتیجه موجب شکننده شدن قطعه میشود.

دلایل ایجاد حباب در قطعه چیست؟

 فضاهای خلاء اغلب ناشی از انجماد ناهموار بین سطح و بخش های داخلی قطعه است  همچنین فشار پایین تزریق موجب میشود هوای داخل قالب به طزر کامل تخلیه نشود

راه حل های جلوگیری از ایجاد حباب در قطعه چیست؟

1- گیت ورود مواد را در ضخیم ترین قسمت قطعه بگذاریم.

2- فشار و زمان تزریق را افزایش دهیم .

3- از مواد با ویسکوزیته ی پایین(جریان پذیر تر) استفاده کنیم. در این صورت میتوان اطمینان حاصل کرد که گازهای کمتری به دام افتاده زیرا گازها قادر به فرار سریعتر میباشند.

4- از هم تراز بودن قسمت های قالب در هنگام نصب  اطمینان حاصل نمایید.

 خط جوش (Weld lines)  در قطعه چیست؟ 

این حالت هنگامی رخ میدهد که دو جریان ذوب شده در قالب تزریق از دو جهت مختلف به هم میرسند.

دلیل ایجاد خط جوش چیست؟

هنگامی که پیوند نامناسب در حین فرایند انجماد بین 2 یا چند جریان مذاب که به هم میرسند ایجاد شود این خطوط ظاهر میگردند.

راه حل های عدم ایجاد خط جوش چیست؟

1- درجه حرارت قالب یا پلاستیک مذاب را افزایش دهید

2- سرعت تزریق را افزایش دهید.

3- طراحی برای الگوی جریان را در قالب تزریق به صورتی تنظیم کنیم که منبع جریان وجود داشته باشد

4- از پلاستیک با ویسکوزیته ی و دمای ذوب پایین استفاده کنیم

انحراف یا خمیدگی (پیچ خوردگی) در قطعه چیست؟

این انحراف زمانی رخ می دهد که جمع شدگی ناهموار در قسمت های مختلف قطعه وجود داشته باشد. نتیجه یک شکل پیچ خورده، ناهموار یا خم است که مد نظر نمیباشد.

دلایل پیچ خوردگی چیست؟

خنک نشدن یکنواخت قسمت های مختلف قطعه.نرخ خنک شدن متفاوت در قسمت های مختلف قطعه موجب ایجاد تنش در آن میشود.

راه حل های پیچ خوردگی قطعه چیست؟

1- اطمینان حاصل کنید که زمان خنک شدن به اندازه کافی طولانی است و به اندازه کافی آهسته برای جلوگیری از ایجاد تنش ها درقسمت های مختلف.

2- قالب را با ضخامت یکنواخت دیواره طراحی کنید تا مذاب پلاستیک در یک جهت جریان یابد

3- مواد پلاستیکی را انتخاب کنید که احتمال تغییر شکل کمتری دارند. مواد نیمه کریستالی به طور کلی بیشتر در معرض پدیده انحراف هستند.

جتینگ (Jetting)  چیست؟

جتینگ حالتی است که در آن مواد مذاب با توجه به سرعت تزریق،از نواحی با سطح مقطع کوچک و باریک وارد ناحیه ضخیم شده و مذاب پلیمر  روی سطح قالب قرار نمی گیرد.

دلایل جتینگ چیست؟

1- جتینگ بیشتر زمانی اتفاق می افتد که دمای ذوب خیلی پایین باشد و ویسکوزیته مواد بالا می رود. در نتیجه مذاب در مقابل جریان یافتن مقاومت میکند .

2- هنگامی که مواد در تماس با دیوارهای قالب قرار می گیرد، به سرعت شروع به سرد شدن میکند و ویسکوزیته افزایش می یابد.از طرفی موادی که در پشت مذاب خنک شده  قرار دارند ان را به سمت جلو حرکت میدهند و همین امر موجب ایجاد لکه هایی میشود که ما از ان به عنوان جتینگ یاد میکنیم.

 

white logo
تمام حقوق کپی رایت برای رسام پلیمرنامی محفوظ است.